“Przeminęło z wiatrem” – dlaczego warto przeczytać?

“Przeminęło z wiatrem” – dlaczego warto przeczytać?

Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to powieść, o której zapewne wszystko się mówi i pisze. Jednak dziwnym zbiegiem okoliczności pojawiają się nowe recenzje i trwają dyskusje na ten temat. Może dlatego, że jest to wyjątkowa powieść i musimy do niej dotrzeć i porozmawiać o niej. Rozpala uczuciowy ogień w człowieku, który wybucha jego żarem z każdym zwrocie akcji. Nasze myśli stają się czerwone. Margaret Mitchell stworzyła arcydzieło literackie, jedyne w swoim rodzaju.

Kto jest głównym bohaterem tej historii?

Główną bohaterką książki jest Scarlett O’Hara. Pochodzi ona z dobrego domu i jest córką jednego z najbogatszych hodowców bawełny. Poznajemy ją, gdy ma zaledwie 16 lat. Wszystkich zachwyca swoim pięknem. Chce mieć wokół siebie większy wianek wielbicieli, a jej głównym problemem jest dobranie odpowiedniej sukienki na dane przyjęcie. Autor ukazuje bohaterkę jako osobę, dla której ważne są tylko dobra materialne. Zaszczepiono w niej wiele pejoratywnych cech charakteru. Od zakochania się w sobie, arogancji i braku umiaru w kontaktach z ludźmi. Uważana jest za zalotną, która nie zna umiaru. Jest postacią bardzo wyrazistą, jedną z najsłynniejszych bohaterek świata literatury. Nie jest normalna i być może to właśnie ją wyróżnia spośród innych kobiet, z którymi mamy do czynienia, czytając podobne książki.

Jaka jest fabuła?

Scarlett O’Hara kocha jednego mężczyznę. To Ashley. Kiedy tylko dowiedziała się o jego zaręczynach z inną kobietą, wpadła w głuchą rozpacz. Wszystko to było przepełnione nienawiścią do przyszłej żony Ashley, Melanii. W zupełnie niekonwencjonalny sposób pozbywa się złych emocji. Niestety, wszystkie jej wysiłki nie zmieniają decyzji Ashley. Dlatego planuje zemstę. Pod naciskiem poślubia brata Melanii, czyli Karola.

Jakie jest tło romansu?

Czytając tę książkę, zapoznajemy się z:

  • historią Stanów Zjednoczonych,
  • zwyczajami wyższych warstw społeczeństwa,
  • wystawnymi balami i imprezami,
  • psychologią najbogatszych.

Wybucha wojna domowa. Przy dźwiękach armat poznajemy los bogatych południowców, którzy niecierpliwie czekali na ostateczne zmaterializowanie się konfliktu zbrojnego. Mocno wierzą, że jego pozytywny koniec będzie po stronie południowej. Niestety, było zupełnie inaczej. Scarlett jest głęboko przekonana, że wojna nie dotknie jej ani jej bliskich. Bardzo się myliła. Jej życie legło w gruzach, podobnie jak reszta południa. Tytuł “Przeminęło z wiatrem” oddaje charakter tego upadku.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com